امروز شمسی

از اینکه با نظراتتان ما را راهنمائی می کنید، سپاسگذاریم ، از انتهای مطلب با ثبت نظرات و پیشنهاداتتان ما را در ادامه این راه یاری کنید
  آرشیو مجلات  آرشیو مجلات   فراخوان مقالات  فراخوان مقالات   تماس با ما  تماس با ما   گالری تصاویر  گالری تصاویر   ارسال مقالات  ارسال مقالات   صفحه اول  صفحه اول  

  خبرهای برگزيده
شناسایی و معرفی دست خط های شیخ حر عاملی موجود در مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک
تفسیر کتاب الله و نسخه های آن
دو مرآة الکمال به كوشش: محمدعلی عیوضی
رساله در تعلیم اصول خط شمـــس‌الــدّیــن محمّــــد فطـــابی تبریـــزی
قطعاتِ مولانا کاتبی تُرشیزی(م 839ق)
کتاب‌شناسی حضرت زینب(ع)
سبـــعۀ سيّــــاره هفت‌بند در جواب هفت‌بند كاشی
انتشار ميراث شهاب شماره 72-73 ويژه تابستان و پاييز 1392
سفرنـامه حجـاز و عتبـات
پير تعليم ***صد و ده استقبال از قصيده شينيه خاقاني***
اولين مستدرک صحيفه سجاديه
ضرورت تدوین کتاب شناسی‌های موضوعی
گزارش سفر به مسکو و سنت پترزبورگ
نامه‌هاي هنـد

  آخرين اخبار
فال نامه رباعیات ابوسعید ابوالخیر
سندی در قرائت قرآن از: مصطفی قاری
دستنوشته­ هایی دربارۀ حضـرت مهدی(عج) موجود در كتابخانه آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره)
شـــــرح نُسَــــخ یادداشت دوم: كهن ترین نسخه احتجاج طبرسی
فهرست ترجمه­ های فارسی آثار سید مرتضی (ره)
كتاب­شـناسی و مقاله شناسی نظریه «صرفه»
رســـالة «نيّات الحج»
كتابشــــــناسی تقیّـــــه
نمونه ای موردی از: تقیۀ عالمی امامی در دمشق قرن دهم با ادعای پیروی از مذهب فقهی شافعی
اجازات شیخ أعظم مرتضی انصاری
  پربيننده ترين اخبار
  اوقات شرعی  آرشيو :  

شـــــرح نُسَــــخ یادداشت دوم: كهن ترین نسخه احتجاج طبرسی
كتاب الاحتجاج على أهل اللجاج، تالیف ابومنصور احمد بن على بن أبى طالب طبرسى (قرن 6 ق)، اثر معروف و مشهورى است كه مؤلف در آن گفتگوها و مناظره هاى حضرت پیامبراكرم؟ص؟ و ائمه معصومين؟عهم؟ را با مخالفان و منكران دین و مذهب جمع آورى نموده است. این كتاب بارها به چاپ رسیده، و نسخه های خطی متعددی از آن در دست است. در اين يادداشت كهن­ترين نسخۀ كتاب احتجاج معرّفی می­شود.
14/12/1395


فهرست ترجمه­ های فارسی آثار سید مرتضی (ره)
ساده ‏ترین راه دستیابی به افکار و اندیشه‏های اندیشمندان سایر زبانها ترجمۀ آثار آنها به زبان مقصد است. ترجمه در واقع پیوند دهنده فرهنگی به فرهنگ دیگر است
14/12/1395


شناسایی و معرفی دست خط های شیخ حر عاملی موجود در مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک
شناسایی و معرفی دست خط های شیخ حر عاملی موجود در مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک مجتبی عباس نژاد متانکلائی، عصمت مومنی ، محمد وفادار مرادی
24/3/1395


دست نوشت‌های آیت الله مرعشی نجفی در «گنجینه قرآن» آستانه مقدسه قم
مرجع بزرگوارمرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی (ره) یکی از شخصیت های جاودانه روزگار ماست. ایشان با بنیان کتابخانه بی نظیر و فراهم آوری نسخه های خطی حق فراموش نشدنی بر تک تک اهل دانش وپژوهش دارد.
9/1/1395


كتاب العمده ابن‌بطريق و تداول آن در ميان زيديه
بر اساس مجموعه خطی که بخشی از آن را عالم نامور یمنی عبدالله بن زید عنسی (متوفی 667ق/1268م) و بخش دیگری از آن را خواهرزاده‌اش محمد بن اسعد کتابت کرده و مشتمل بر آثاری در خصوص آیات قرآنی نازل در حق علی بن ابی‌طالب و اهل بیت(ع) و احادیث در شأن علویان به نقل از منابع سنی می‌باشد، تداول روایت کتاب العمدة_اثری تألیف‌شده توسط عالم امامی ابن‌بطریق حلی (متوفی 600ق/1203-1204م یا 601ق/1204-1205م)_ یکی از سه کتاب آمده در مجموعه در میان زیدیان یمنی به تفصیل مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است
30/11/1392


رساله در طريق تحصیل‌ علم محمدجعفر خراسانی (1080-1152ق)
آدمی در انجام هر کاری به دنبال هدفی است و مهمترین وسیلۀ نیل یا عدم نیل به اهداف آگاهی یا عدم آگاهی به راه و مسیر رسیدن به هدف می‌باشد. از این رو امیرالمؤمنین علی(ع)می فرماید:ما من حرکة الّا وأنت محتاج فیها الی المعرفة.
28/11/1392


مناقب حضرت فاطمه رضي الله عنها تأليف دانشمندی از اهل سنّت
در شبی باصفا، دوست گرامی و بافضيلت، جناب مستطاب، آقای حسین متقی زنجانی، تحفه و هدیه‌ای از كشور كهن و باسابقه _كه زمانی مركز امپراتوری بزرگ اسلامی بود _ ارائه كردندكه نام بی‌بی دو عالم دخت نبیّ و جفت ولیّ و مام حسنین(ع) در عنوان آن می‌درخشید.
27/11/1392


بررسي احكام نجوم در احكام الاعوام
احکام الاعوام اثر ارزشمند علي شاه بن محمد بن قاسم درغاني خوارزمي بخاري معروف به علاء منجم بخاري شاعر ، موسيقي دان، ستاره شناس و رياضي دان سدة هفتم هجري کتابي است كه در دو مقالت و دوازده باب و نود و دو فصل که در دانش احکام نجوم نگاشته شده، در آن به مباحثي از قبيل کيفيت اعمال تسييرات، استخراج طالع تحويل و معرفت برج انتها، احکام واليان سالها و ديگر مباحث مرتبط به آن پرداخته است.
28/7/1392


رساله حلّ معمّا اثر ضیایی اردوبادی
در مقاله ی حاضر پس از ذکر معانی اصطلاحی و لغوی معمّا و چیستان به بررسی پیشینه ی معما گویی در ادب فارسی و مهمترین آثار تألیف شده در (قرن های 9 و 10 هـ . ق) و در ادامه به معرفی ضیایی اردوبادی، شاعر و نویسنده ی اواخر قرن نهم و اوایل قرن دهم هجری قمری و مهمترین اثر وی «حلّ معمّا» پرداخته می شود. این اثر که در حقیقت در جواب به رساله ی «دستور معمّا» اثر میر حسین نیشابوری، شاعر و نویسنده ی هم عصرضیایی اردوبادی است، شامل بیش از 570 معمّا است که در طرح آنها از بیش از 840 بیت در قالب های رباعی، مثتوی و تک بیت بهره جسته است. بر خلاف پیچیدگی خاصّی که به سبب گنجانده شدن معمّا درهر بیت مشاهده می شود؛ معانی ظاهری ابیات و لغات مورد استفاده در این رساله بسیار ساده است و اکثر اشعار در مضمون غنایی سروده شده است.
16/6/1392


کتاب ابوالمفاخر بن ابو‌العلا اصفهاني در اختيارات نجوم از قرن هفتم
طرح معرّفي دستنويس‌هاي نفيس فارسي در کتابخانه آيت‌الله العظمي مرعشي نجفي
2/5/1392


اولين مستدرک صحيفه سجاديه
صحيفة سجاديه يکي از متون مهم نيايش شيعي است و بعد از قرآن کريم تنها کتابي است که به دست چند امام معصوم تدوين و استنساخ و به دست ما رسيده است.
31/4/1392


فوايدي از الفوائدالکاظميه بيرجندي
الحمد لله و المنة. وصل الکتاب الکريم من السيّد المطاع العظيم إلي عبده الاثيم. فحصل له نشاط فوق نشاط کل نعيم. أمرتم عبدکم بکتابة شيء من ترجمته، فبادرت إلي الامتثال مع ضيق المجال للابتلاء باجوبة المسلئل الواردة من کل صقع في الحلال و الحرام و دفع الشبهات الحادثة من أهل الضلال مما لا يجوز فيه المطال.
24/4/1392


مجموعة يحيي بن سعدالدين مورخ 744ق
طرح معرّفي دستنويس‏های نفيس فارسي در کتابخانه آيت‏ الله العظمي مرعشي نجفي ره
13/4/1392shahab-news.com

استفاده از مطالب با ذکر منبع و درج لینک اینترنتی بلامانع است.

برنامه نويسی : ايمن ديتا