از بَراوِستانِ قم مجله میراث شهاب

  امروز شمسی

از اینکه با نظراتتان ما را راهنمائی می کنید، سپاسگذاریم ، از انتهای مطلب با ثبت نظرات و پیشنهاداتتان ما را در ادامه این راه یاری کنید
  آرشیو مجلات  آرشیو مجلات   فراخوان مقالات  فراخوان مقالات   تماس با ما  تماس با ما   گالری تصاویر  گالری تصاویر   ارسال مقالات  ارسال مقالات   صفحه اول  صفحه اول  

  خبرهای برگزيده
شناسایی و معرفی دست خط های شیخ حر عاملی موجود در مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک
تفسیر کتاب الله و نسخه های آن
دو مرآة الکمال به كوشش: محمدعلی عیوضی
رساله در تعلیم اصول خط شمـــس‌الــدّیــن محمّــــد فطـــابی تبریـــزی
قطعاتِ مولانا کاتبی تُرشیزی(م 839ق)
کتاب‌شناسی حضرت زینب(ع)
سبـــعۀ سيّــــاره هفت‌بند در جواب هفت‌بند كاشی
انتشار ميراث شهاب شماره 72-73 ويژه تابستان و پاييز 1392
سفرنـامه حجـاز و عتبـات
پير تعليم ***صد و ده استقبال از قصيده شينيه خاقاني***
اولين مستدرک صحيفه سجاديه
ضرورت تدوین کتاب شناسی‌های موضوعی
گزارش سفر به مسکو و سنت پترزبورگ
نامه‌هاي هنـد

  آخرين اخبار
فال نامه رباعیات ابوسعید ابوالخیر
سندی در قرائت قرآن از: مصطفی قاری
دستنوشته­ هایی دربارۀ حضـرت مهدی(عج) موجود در كتابخانه آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره)
شـــــرح نُسَــــخ یادداشت دوم: كهن ترین نسخه احتجاج طبرسی
فهرست ترجمه­ های فارسی آثار سید مرتضی (ره)
كتاب­شـناسی و مقاله شناسی نظریه «صرفه»
رســـالة «نيّات الحج»
كتابشــــــناسی تقیّـــــه
نمونه ای موردی از: تقیۀ عالمی امامی در دمشق قرن دهم با ادعای پیروی از مذهب فقهی شافعی
اجازات شیخ أعظم مرتضی انصاری
  پربيننده ترين اخبار
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

حسين واثقی
از بَراوِستانِ قم

در کتابخانة آستان قدس رضوي، جزوه‌اي قرآني به شمارة (51) در بخش نسخه‌هاي خطي نگهداري مي‌شود که نفيس و از چند جهت گرانبهاست

  

-- در کتابخانة آستان قدس رضوي، جزوه‌اي قرآني به شمارة (51) در بخش نسخه‌هاي خطي نگهداري مي‌شود که نفيس و از چند جهت گرانبهاست. هم از جهت خطّ زيباي نسخ کهن آن، هم از جهت واقف و وقف در اوائل قرن ششم هجري، و هم از جهت کاتب. در صفحه اول آن وقفنامه‌اي نگاشته شده به اين صورت:

هذا المصحف کتاب الله سبحانه وتعالي، وهو ثلاثون جزءاً فى صندوق محلّي، وقفٌ صحيحٌ علي المشهد المقدّس لعلي بن موسي الرضا× بطوس، وَقَفَ وتصَدَّقَ بها الاُستاذ الرئيس الأجلّ مَجد الرؤساء أبوالفتح صاعد بن سعيد بن محمّد بن موسي البراوستانى غفرالله له ولوالديه ابتغاء وجه الله تعالي، و طلباً لجزيل ثوابه، لا يباع ولا يوهب ولا يورث، بل يُقرأُ فى هذا المشهد، ولا يخرج عنه، إلي أن يرث الله الأرض ومَن عليها، وهو خير الوارثين، فمن بدّله بعد ما سمعه فإنّما إثمه علي الذين يبدّلونه، وکتب في [؟] شوال سنة خمس عشر وخمسمائة.

روشن است که قرآن مذکور کامل و به صورت جُزوه، جُزوه بوده، لكن اکنون در کتابخانة آستان قدس رضوي فقط يک جزوة آن موجود است مشتمل بر 46 برگ که حاوي آيات 41، از سورة زمر تا آيه 46 سوره فُصّلت مي‌باشد.

اگر کاتبِ وقفنامه در نام پدر واقف، اشتباه کرده باشد و به جاي (اسعد) سعيد نوشته باشد، واقف پسر مجدالملک قمي براوستاني خواهد بود. و اگر نام پدر واقف درست ثبت شده باشد، واقف ابوالفتح صاعد بن سعيد بن محمد بن موسي بَراوِستاني، يکي ديگر از رجال و بزرگمردان اين خاندان خوشنام نيکوکار، و پسر برادر مجدالملک براوستاني خواهد بود.

يادآوري مي‌شود ابوالفضل اسعد بن محمد بن موسي مجدالملک قمي بَراوِستاني وزير بَرکِيارُق بود، وزير نيکوکار دانش‌پرور، همو که معماري با تجهيزات از قم به مدينة منوّره فرستاد و بقعة ائمّه بقيع را بازسازي کرد و بقاع متبرکه کاظمين‘ و حضرت عبدالعظيم حسني و... را تجديد و تعمير کرد و در سال 492ق مقتول شد.

در آخر نسخة مذکور، در يک کتيبه با تذهيب و گل و بوته، با سفيداب نام (أبوالحسين محمّد بن محمّد القمى) به خط کوفي ديده مي‌شود كه ظاهراً نام كاتب نسخه است، و او نيز يک خطّاط ممتاز و از مفاخر فرهنگي قم در حوالي قرن پنجم هجري به حساب مي‌آيد.

و مي‌افزايم: در کتابخانة آستان قدس رضوي نسخة خطّي شمارة 1338 روض‌الجنان تفسير ابوالفتوح رازي است به خطّ ابوزيد بن بندار بن محمد بن الحسين البراوستاني، در سال 577ق.

يادآوري مي‌شود براوستان روستايي بوده در حومة قم نزديك جمكران، كه اكنون موجود نيست بلكه دشتي است حدود 1500 هكتار كه اكنون در دست چپ جادّة كاشان پس از فلكة شهرقائم قرار دارد، و در محاورات قمي‌ها (براسون) خوانده مي‌شود، البته در تواريخ قم به صورت (بَراوِستان) آمده است. از آنجا كه قم از قديم يكي از مراكز شيعه بوده، ‌برخي رجال شيعه با لقب (براوستاني) شناخته مي‌شوند كه نشان‌دهندة انتساب آنان به اين روستاست. جاي يك پژوهش جامع دربارة اين روستا و رجال منسوب به آن ـ كه در گذشته آباد و خاستگاه رجال علم و سياست بوده‌ـ خالي است. اميد است صاحب‌همّتي به اين موضوع به شايستگي بپردازد.

 

 شماره خبر : 185    مشاهده : 1234     انتشار : 19/1/1392        آرشيو قم پژوهی         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

shahab-news.com

استفاده از مطالب با ذکر منبع و درج لینک اینترنتی بلامانع است.

برنامه نويسی : ايمن ديتا